Καρέ καρέ η προσπάθεια του Εμμανουήλ Καραλή στα 5,92 μ. | Twiiter/Hellenic Olympic Committee/CreativeProtagon

Το απίστευτο πανελλήνιο ρεκόρ του Εμμανουήλ Καραλή

Protagon Team Protagon Team 21 Ιουνίου 2024, 00:23
Καρέ καρέ η προσπάθεια του Εμμανουήλ Καραλή στα 5,92 μ.
|Twiiter/Hellenic Olympic Committee/CreativeProtagon

Η αρχή έγινε πριν μια εβδομάδα στη Ρώμη, όταν ο Εμμανουήλ Καραλής κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου. Την Πέμπτη, ο «Μανόλο», ίσως ο καλύτερος έλληνας επικοντιστής όλων των εποχών –σε μια χώρα που έχει βγάλει μεγάλους στο αγώνισμα, από τον Γιώργο Ρουμπάνη, το πρώτο μεταπολεμικό ολυμπιακό μετάλλιο στη Μελβούρνη το 1956 ως τον Χρήστο Παπανικολάου με το παγκόσμιο ρεκόρ στα 70s– έδειξε ότι ο δρόμος για το βάθρο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είναι ανοιχτός:

Συμμετέχοντας στο μίτινγκ του Μπίντγκοζ, στην Πολωνία, ο Καραλής έσπασε το πανελλήνιο ρεκόρ με ένα καταπληκτικό άλμα στα 5,92 μ. Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε ο Κώστας Φιλιππίδης από τις 4 Ιουλίου του 2015, με 5,91 μ.

Oπως και στη Ρώμη, έτσι και στο Μπίντγκοζ, ο 24χρονος πρωταθλητής κατέκτησε τη δεύτερη θέση, καθώς πρώτος ήταν ο Φιλιππινέζος Ερνεστ Ομπιένα με 5,97 μ.. Οι δύο αθλητές δοκίμασαν και στα 6,02 χωρίς επιτυχία.