O Φερναντίνιο της Σίτι υψώνει το τρόπαιο του πρωταθλήματος Αγγλίας | Action Images via Reuters/Jason Cairnduff

Πρωταθλήτρια Αγγλίας η Μάντσεστερ Σίτι σε ένα φινάλε γκραν γκινιόλ

Protagon Team Protagon Team 22 Μαΐου 2022, 21:04
O Φερναντίνιο της Σίτι υψώνει το τρόπαιο του πρωταθλήματος Αγγλίας
|Action Images via Reuters/Jason Cairnduff

Για 78 λεπτά η Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα έβλεπε το πρωτάθλημα της Αγγλίας να της ξεφεύγει μέσα από τα χέρια: μέσα στην έδρα της έχανε από την Αστον Βίλα, μια μικρομεσαία ομάδα της Premier League, γεγονός που έδινε στη Λίβερπουλ την ευκαιρία να την προσπεράσει στο νήμα — άλλωστε αγωνίζονταν την ίδια ώρα, όλοι Κυριακή απόγευμα.

Οι Κόκκινοι βρέθηκαν να χάνουν κι αυτοί να χάνουν στην έδρα τους από τη Γουλβς, αλλά ισοφάρισαν γρήγορα και έψαχναν τον γκολ της νίκης που θα τους έφερνε στους 92 βαθμούς, με τη Σίτι να μένει στους 91 (η ισοβαθμία ήταν και πάλι υπέρ της ομάδας του Μάντσεστερ).

Τελικά όμως, σε ένα φινάλε γκραν γκινιόλ, ισάξιο του καλύτερου ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος, η Σίτι κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Αστον Βίλα —ομάδας του Στίβεν Τζεράρντ, δόξας της Λίβερπουλ ας μην το ξεχνάμε— χάρη στην είσοδο στον αγώνα του Ιλκάι Γκουντογκάν, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και άνοιξε τον δρόμο για την τελική επικράτηση της ομάδας του Μάντσεστερ, που κατέκτησε το όγδοο πρωτάθλημα της ιστορίας της.

Στο «Ετιχαντ», η Αστον Βίλα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 37ο λεπτό με τον Μάτι Κας. Η Σίτι ήταν κυρίαρχη στο ματς και είχε την κατοχή της μπάλας χάνοντας πολλές ευκαιρίες για γκολ, αλλά η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ πέτυχε και δεύτερο γκολ, κόντρα στη ροή του αγώνα, με τον Κοουτίνιο στο 69ο λεπτό (αυτή ήταν μόλις η δεύτερη τελική προσπάθεια για τους φιλοξενούμενους!).

Σε εκείνο το σημείο η Λίβερπουλ δεν κέρδιζε ακόμα, αλλά πίεζε τη Γουλβς ασφυκτικά.

Η Σίτι μείωσε με κεφαλιά του Γκουντογκάν στο 76’ και ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα με ωραίο σουτ του Ρόδρι. Με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Γερμανού μέσου στο 81′  η ομάδα του Γκουαρντιόλα έκανε την ανατροπή και κατέκτησε το πρωτάθλημα, αφήνοντας δεύτερη τη Λίβερπουλ, η οποία τελικά επιβλήθηκε της Γουλβς με 3-1.

Σκηνές αλλοφροσύνης εκτυλίχθηκαν στο «Ετιχαντ» με τους φιλάθλους να εισβάλουν στο γήπεδο για να πάρουν ένα κομμάτι από τα δίχτυα ή το… δοκάρι.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έφτασε τους 92 βαθμούς αλλά δεν ήταν αρκετοί για να της δώσουν το πρωτάθλημα. Για τους «Reds» ακολουθεί ο τελικός του Τσάμπιονς Λιγκ με αντίπαλο τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Γουλβς άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό με τον Νέτο. Ο Μανέ ισοφάρισε στο 24’ και η Λίβερπουλ επιχείρησε να βρει δεύτερο γκολ πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου χωρίς να τα καταφέρει. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σενεγαλέζος επιθετικός πέτυχε γκολ για το 2-1 στο 50’ αλλά ακυρώθηκε αφού ήταν σε θέση οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Η Λίβερπουλ έκανε το 2-1 με τον Σαλάχ στο 84’ και βρήκε τρίτο γκολ με τον Ρόμπερτσον πέντε λεπτά αργότερα.

Στο Τσάμπιονς Λιγκ η Τότεναμ

Στο Τσάμπιονς Λιγκ θα αγωνίζεται τη νέα σεζόν η Τότεναμ που επιβλήθηκε με 5-0 της Νόριτς. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε άνοιξε το σκορ στο 16’ με τον Κουλουσέφσκι και διπλασίασε τα τέρματά της στο 32ο λεπτό με τον Κέιν.

Ο Κουλουσέφσκι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 0-3 στο 64ο λεπτό και πέντε λεπτά αργότερα ο Σον σημείωσε το τέταρτο τέρμα των Λονδρέζων. Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και σημείωσαν και πέμπτο γκολ πάλι με τον Κορεάτη στο 76ο λεπτό. Αυτό ήταν το 23ο τέρμα για τον παίκτη της Τότεναμ τη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα.

Η Τότεναμ κατέλαβε την τέταρτη θέση με 71 βαθμούς. Η Νόριτς τερμάτισε στην 20ηθέση με 22 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής και η βαθμολογία

Άρσεναλ-Έβερτον 5-1 (27′ πεν. Μαρτινέλι, 31′ Ενκέτια, 56′ Σέντρικ, 59′ Γκάμπριελ, 82′ Έντεγκααρντ – 45’+3′ Φαν ντε Μπέικ)
Κρίσταλ Πάλας-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-0 (37′ Ζαχά)
Λέστερ-Σαουθάμπτον 4-1 (49′ Μάντισον, 74′ Βάρντι, 81′, 90’+6′ Πέρεθ – 79′ Γουόρντ-Πράους)
Λίβερπουλ-Γουλβς 3-1 (24′ Μανέ, 84′ Σαλάχ, 89′ Ρόμπερτσον – 3′ Νέτο)
Μάντσεστερ Σίτι-Άστον Βίλα 3-2 (76′, 81′ Γκιντογκάν, 78′ Ρόδρι – 37′ Κας, 69′ Κοουτίνιο)
Μπέρνλι-Νιούκαστλ 1-2 (69′ Κορνέ – 20′ πεν., 60′ Γουίλσον)
Μπράιτον-Γουέστ Χαμ 3-1 (50′ Φέλτμαν, 80′ Γκρος, 90’+2′ Γουέλμπεκ – 40′ Αντόνιο)
Μπρέντφορντ-Λιντς 1-2 (78′ Κανός – 56′ πεν. Ραφίνια, 90’+4′ Χάρισον)
Νόριτς-Τότεναμ 0-5 (16′, 64′ Κουλουσέφσκι, 32′ Κέιν, 70′, 75′ Σον)
Τσέλσι-Γουότφορντ 2-1 (11′ Χάβερτς, 90’+1′ Μπάρκλεϊ – 87′ Γκόσλινγκ)