320
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς με το βραβείο της δεύτερης θέσης στο Ρολάν Γκαρός τη στιγμή που το κορτ Φιλίπ Σατριέ δονείται από το όνομά του | REUTERS/Benoit Tessier

Τσιτσιπάς: Μετά από επική μάχη ηττήθηκε 3-2 από τον Τζόκοβιτς

Protagon Team Protagon Team 13 Ιουνίου 2021, 20:25
|REUTERS/Benoit Tessier

Μία ήττα γλυκιά σαν νίκη. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετώπισε σαν ίσος προς ίσο τον Νο1 στον κόσμο, Νόβακ Τζόκοβιτς, ωστόσο στις λεπτομέρειες μέτρησε η πείρα του 35χρονου σέρβου σούπερσταρ και το τρόπαιο κατέληξε στα χέρια του.

Η μελαγχολία στα μάτια του έλληνα άσου όταν ανέβηκε στο πόντιουμ των νικητών μαρτυρούσε ότι η δεύτερη θέση δεν καλύπτει τις φιλοδοξίες του. Οχι από οίηση ή ματαιοδοξία. Ο Τσιτσιπάς έχει αποδείξει ότι είναι πλασμένος για την κορυφή. Και δεν χρειάζεται να είναι κανείς ειδικός του τένις για να αντιληφθεί ότι είναι θέμα χρόνου να την κατακτήσει. Αλλωστε αυτό έχει προφητεύσει ο ίδιος ο σημερινός αντίπαλος του, μετά από τον τελικό του τουρνουά της Μαδρίτης, το 2019. «Είσαι σίγουρα ένας νέος αστέρας στο τένις και έχεις ένα λαμπρό μέλλον μπροστά σου. Είμαι πολύ χαρούμενος που γίνομαι μάρτυρας του μεγαλείου σου», είχε πει τότε ο Νόλε…

Το γεγονός ότι ο τελικός διήρκεσε περισσότερο από τέσσερις ώρες αποτελεί τρανή απόδειξη όλων αυτών. Ο Στέφανος δεν είναι ακόμα πρώτος, αλλά είναι σίγουρα μεταξύ των πρώτων. Και είναι μόλις 22 ετών…

Ο αγώνας

Ο Τσιτσιπάς από την πρώτη στιγμή κοίταξε ωστόσο στα ίσια τον αντίπαλό του παίζοντας, κατά διαστήματα, πολύ υψηλού επιπέδου τένις.

Κέρδισε το πρώτο σετ με 6-7 σε μία ώρα και 12 λεπτά και το δεύτερο, πιο εύκολα, στον μισό χρόνο (35 λεπτά), με 2-6.

Στο τρίτο σετ η απόδοση του Τζόκοβιτς ανέβηκε και κέρδισε εύκολα με 6-3 σε 53 λεπτά. Ακόμη καλύτερα μπήκε ο σέρβος πρωταθλητής στο τέταρτο σετ όπου έφτασε να προηγείται με 4-1. Τελικά κέρδισε με 6-2 σε 36 λεπτά, οδηγώντας το παιχνίδι στο πέμπτο σετ όπου κρίθηκαν όλα.

Ο Τσιτσιπάς μπήκε αποφασιστικά στο πέμπτο σετ και προηγήθηκε με 1-0. Ο Τζόκοβιτς κέρδισε τα δύο επόμενα (3-1), αλλά ο Τσιτσιπάς απάντησε (3-2). Σειρά του Σέρβου για ένα γκέιμ (4-2), αλλά ο Τσιτσιπάς απάντησε και πάλι (4-3). Το 5-3 ήλθε εύκολα για τον Τζόκοβιτς, αλλά και πάλι ο Τσιτσιπάς κρατήθηκε στο παιχνίδι κάνοντας το 5-4. Το τελευταίο γκέιμ ήταν του Τζόκοβιτς.