O Γιάννης Αντετοκούνμπο εφορμά στο καλάθι των Σέλτικς παρά την προσπάθεια του Γκραντ Γουίλιαμς | David Butler II-USA TODAY Sports

Ο Γιάννης είναι ο ορισμός του ηγέτη

Sportscaster Sportscaster 12 Μαΐου 2022, 14:04
|David Butler II-USA TODAY Sports

Το Game 5 των ημιτελικών της Ανατολής θα το θυμούνται για πολύ καιρό, όσοι ευτύχησαν να το παρακολουθήσουν, λόγω της αδιανόητης εξέλιξής του. Σέλτικς και Μπακς μας χάρισαν άλλη μια συγκλονιστική μπασκετική μάχη, με τα «Ελάφια» να παίρνουν σπουδαία νίκη (110-107) στο «TD Garden», αν και 10 λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης είχαν βρεθεί 14 πόντους πίσω στο σκορ (93-79). Για πρώτη φορά εδώ και 25 χρόνια οι «Κέλτες» ηττήθηκαν σε παιχνίδι των πλέι-οφ, έχοντας αποκτήσει τόσο μεγάλο προβάδισμα στο τέταρτο 12λεπτο.

Ακόμη κι αν οι δυο αντίπαλοι είχαν αποφασίσει να σκηνοθετήσουν τους αγώνες τους, για να διαφημίσουν το ΝΒΑ, το σενάριο δεν θα ήταν τόσο συναρπαστικό. Με ένα «μπρέικ» των Μπακς στο πρώτο ματς, κι ένα των Σέλτικς στο τέταρτο, η σειρά βρισκόταν στο 2-2. Κι ενώ, τα ξημερώματα της Πέμπτης, η Βοστώνη μετρούσε αντίστροφα για να πανηγυρίσει το 3-2, οι περσινοί πρωταθλητές… αρνήθηκαν να χάσουν. «Φώναξαν» ότι κανείς δεν μπορεί να τους ξεγράψει, έστω κι αν δεν είναι στα καλύτερά τους τούτη την εποχή. Πήραν προβάδισμα πρόκρισης για τρίτη φορά, και τα ξημερώματα του προσεχούς Σαββάτου, στο «σπίτι» τους πλέον, θα έχουν την ευκαιρία να εξασφαλίσουν τη συμμετοχή τους στους τελικούς της Ανατολής, όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του «ζευγαριού» Χιτ – Σίξερς (η σειρά βρίσκεται στο 3-2 υπέρ της ομάδας του Μαϊάμι).

Το ματς έμοιαζε με ταινία του Χόλιγουντ που πραγματεύεται τη δύναμη της θέλησης στα σπορ, και είχε ως πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο έλληνας σούπερ-σταρ κράτησε την ομάδα του «ζωντανή» στην (κακή της) δεύτερη περίοδο, πετυχαίνοντας 15 από τους 19 πόντους της με 7/7 προσπάθειες από τη ρακέτα. Αργότερα, με το σκορ στο 105-99, το δικό του τρίποντο έδωσε το «σύνθημα» για την τελική αντεπίθεση. Λίγο πριν ολοκληρωθεί η επική ανατροπή, μέσα σε λιγότερο από τριάμισι λεπτά, πήρε επιθετικό ριμπάουντ ανάμεσα σε τρεις αντιπάλους, κάρφωσε εντυπωσιακά και, στην αμέσως επόμενη φάση, «έσβησε το φως» στον Αλ Χόρφορντ με μια απίθανη τάπα.

Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 40 πόντους –ήταν η έβδομη «40άρα» του σε πλέι-οφ. Με 14/22 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/10 βολές, 11 ριμπάουντ, τρεις ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα μπλοκ σε 40’ συμμετοχής. Για άλλη μια φορά πήρε τους Μπακς «στην πλάτη του» και τους οδήγησε σε έναν απρόσμενο θρίαμβο. Δεν τον σταμάτησε ούτε το αίμα που κυλούσε από το φρύδι του στο πρόσωπό του, στα τελευταία λεπτά του αγώνα – μια εικόνα που έκανε τον γύρο του κόσμου.

Στο γήπεδο-κολαστήριο της Βοστώνης ο «Greek Freak» μεγάλωσε τον μύθο του ακόμη περισσότερο, επιβεβαιώνοντας ότι είναι ο ορισμός του ηγέτη, ο αρχηγός που κάθε ομάδα θα ήθελε να έχει. Χιλιάδες οπαδοί των Μπακς απόλαυσαν την επιβλητική του εμφάνιση στην περίφημη Deer District (εκεί που πέρυσι γιόρτασαν την κατάκτηση του τίτλου), σε γιγαντοοθόνες που είχαν εγκατασταθεί έξω από το «Fiserv Forum».

Τζρου Χόλιντεϊ και Μπόμπι Πόρτις ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο. Ο Πόρτις, με το φόλοου, έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ, που έβαλε τους Μπακς μπροστά στο σκορ (107-108). Και ο Χόλιντεϊ, με δύο εκπληκτικές άμυνες πάνω στον Μάρκους Σμαρτ -μια τάπα και ένα κλέψιμο- σε διάστημα 10 δευτερολέπτων. Ο ίδιος είχε πετύχει και το τρίποντο της ισοφάρισης (105-105), ίσως το κρισιμότερο καλάθι των «Ελαφιών» σε αυτή τη σεζόν (μέχρι στιγμής).

Χάρη, κυρίως, στη μενταλιτέ του αρχηγού τους, οι Μπακς «γύρισαν» -για ακόμη μια φορά- ένα παιχνίδι που φαινόταν χαμένο. Σε μια σειρά, μάλιστα, στην οποία δεν ήταν φαβορί. Τουλάχιστον, όχι μέχρι σήμερα. Γιατί η στατιστική λέει ότι οι ομάδες που κερδίζουν το πέμπτο ματς έπειτα από το 2-2 στα πλέι-οφ, προκρίνονται σε ποσοστό 83%.

Το Game 7, αν χρειαστεί, θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της 16ης Μαΐου.