Ο Μάνουελ Νόιερ δέχθηκε δύο γκολ από τους Ιάπωνες | Reuters

Νέα μεγάλη έκπληξη στο Μουντιάλ: Οι Γερμανοί έχασαν από την Ιαπωνία

Protagon Team Protagon Team 23 Νοεμβρίου 2022, 17:19
Ο Μάνουελ Νόιερ δέχθηκε δύο γκολ από τους Ιάπωνες
|Reuters

Μετά το κάζο της Αργεντινής από την άσημη Σαουδική Αραβία την Τρίτη, και η Γερμανία γνώρισε μία σοκαριστική ήττα στην πρεμιέρα της στο Μουντιάλ.

Η ομάδα που για πολλούς αποτελεί ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, ηττήθηκε -και μάλιστα με ανατροπή- από την Ιαπωνία.

Οι Ιάπωνες πανηγυρίζουν μία ιστορική νίκη

Οι παίκτες του Χανς Φλικ μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να προηγηθούν στο σκορ. Τελικά προηγήθηκαν με γκολ του Γκουντογάν από εκτέλεση πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Γερμανοί είχαν την κατοχή της μπάλας, έχαναν ευκαιρίες αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ που θα τους έδινε την απαραίτητη ηρεμία. Ετσι, οι μαχητικοί Ιάπωνες εκμεταλλεύτηκαν τις αντεπιθέσεις και βρήκαν ένα γκολ στο 75ο λεπτό (Ντόαν).

Γκέτσε και Γκουντογάν αποχωρούν αποκαρδιωμένοι

Το γκολ αυτό φαίνεται πως έφερε πανικό στην Γερμανία που είδε τον Ασάνο να νικά τον Μάνουελ Νόιερ στο 83′ και να γράφει το τελικό 1-2.

O Ασάνο πετυχαίνει το γκολ της ανατροπής από μία πολύ δύσκολη γωνία

Η εξέλιξη του παιχνιδιού είχε πολλά κοινά με αυτό της Αργεντινής αφού και στα δύο ματς τα φαβορί προηγήθηκαν με πέναλτι και το σκορ ανατράπηκε με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Θυμίζουμε ότι Γερμανία και Ιαπωνία βρίσκονται στο 5ο όμιλο μαζί με Ισπανία και Κόστα Ρίκα.