Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποχαιρέτησε πρόωρα το τουρνουά | REUTERS/Toby Melville

Γουΐμπλεντον: Αποκλεισμός σοκ για τον Στέφανο Τσιτσιπά στον πρώτο γύρο

Protagon Team Protagon Team 28 Ιουνίου 2021, 19:36
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποχαιρέτησε πρόωρα το τουρνουά
|REUTERS/Toby Melville

Ηταν ένα ακόμα τουρνουά που ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήθελε να διεκδικήσει. Μόλις πριν από δύο εβδομάδες άλλωστε ο έλληνας τενίστας πραγματοποίησε μία ξέφρενη πορεία και έφτασε μέχρι τον τελικό του Ρολάν Γκαρός.

Το απόγευμα της Δευτέρας όμως ο Τσιτσιπάς εμφανίστηκε πολύ κουρασμένος στην Αγγλία και γνώρισε μία οδυνηρή ήττα από τον αμερικανό Φράνσις Τιάφο αποχαιρετώντας πρόωρα το Γουΐμπλεντον.

Ο Αμερικανός, Νο57 στην παγκόσμια κατάταξη, επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ (6-4, 6-4, 6-3) σε δύο ώρες και 2 λεπτά, στην πρώτη μεγάλη έκπληξη του τουρνουά που είχε για «θύμα» τον έλληνα τενίστα.

Ο Τσιτσιπάς είχε 15 άσους, καλά ποσοστά στους κερδισμένους πόντους σε πρώτο και δεύτερο σερβίς, 21 αβίαστα λάθη έναντι 22 του αντίπαλου του, όμως ένα βασικό στοιχείο του στοίχισε το ματς. Δεν βρήκε ούτε ένα κερδισμένο μπρέικ στο σερβίς του αντιπάλου του, ο οποίος έκανε από ένα σε κάθε σετ και έκανε την πρώτη μεγάλη έκπληξη στο τουρνουά, αφήνοντας εκτός το Νο3 του ταμπλό.