439
Ο Αντετοκούνμπο απέναντι σε μια πολυπρόσωπη άμυνα των Ισπανών. Πέτυχε 27 πόντους αλλά δεν έφταναν. Εχασε και το τρίποντο στο τέλος... | REUTERS/Evelyn Hockstein

Δεν τα κατάφερε η Εθνική – πάλεψε ως το τέλος αλλά έχασε από την Ισπανία

Protagon Team Protagon Team 30 Ιουλίου 2024, 13:49
|REUTERS/Evelyn Hockstein

Για την Εθνική Ελλάδας ήταν ένα ματς-τελικός: μετά την ήττα από τον πανίσχυρο Καναδά, το περασμένο Σάββατο, στην πρεμιέρα της στο ολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ, η ομάδα του κόουτς Βασίλη Σπανούλη έπρεπε να κερδίσει την Ισπανία, το μεσημέρι της Τρίτης στη Λιλ, για να έχει περισσότερες ελπίδες για μια συνέχεια στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Και δεν τα κατάφερε. Και πάλι, όπως και με τον Καναδά, σπατάλησε χρόνο και άφησε τη διαφορά να ξεφύγει και έπειτα βρέθηκε να κυνηγά το σκορ –πάλεψε ως το τέλος, με απίστευτο σθένος, αλλά και πάλι η ήττα ήρθε: 77-84.

Απέναντι σε μια ομάδα που τις τελευταίες δεκαετίες είναι ο κακός δαίμονας του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, η ελληνική ομάδα ξεκίνησε με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει εντυπωσιακή απόδοση και να προηγείται με 12-6 και 22-16.

Ωστόσο, οι Ισπανοί και πάλι είχαν πολύ καλύτερες επιλογές στην επίθεση –ο Γιουλ ήταν καταπληκτικός στα σουτ από την περιφέρεια και έτσι η Ελλάδα βρέθηκε να προηγείται μόλις με έναν πόντο στο πρώτο δεκάλεπτο (22-21). Τα πράγματα επιδεινώθηκαν στη συνέχεια με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να βρίσκεται πίσω στο σκορ ακόμα και με διψήφια διαφορά πόντων (35-49 στο ημίχρονο και 39-55 στις αρχές της επανάληψης), για να καταφέρει να τη μαζέψει στους -6 στο τέλος της τρίτης περιόδου με ένα καταπληκτικό όσο και απελπισμένο τρίποντο του σουτέρ Τολιόπουλου στην εκπνοή.

Από εκεί και πέρα το ματς θα κρινόταν στις λεπτομέρειες, στο μέταλλο των παικτών, στην ψυχραιμία, στην τύχη, στα κρίσιμα σουτ που θα έμπαιναν ή δεν θα έμπαιναν.

Η Ελλάδα βρέθηκε να έχει φέρει το ματς στα ίσα (71-71), αλλά μετά οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 79-71 στο 38.30”. Ενα τρίποντο του Παπανικολάου έφερε τη διαφορά στο -5 (74-79),  ένα καλάθι-και-φάουλ του Αντετοκούνμπο μείωσε κι άλλο, στο -3 (77-80), με 59 δευτερόλεπτα να απομένουν, αλλά μετά ο Γιάννης αστόχησε σε τρίποντο που θα έφερνε το ματς στα ίσα. Ακολούθησε ένα φάουλ, οι Ισπανοί ευστόχησαν και έπειτα ένα ακόμα καλάθι τους στην εκπνοή έφερε το τελικό σκορ 77-84.

Επόμενος αντίπαλος η Αυστραλία.

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 5 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 5 (1/6 τρίποντα), Τολιόπουλος 14 (4/6 τρίποντα), Καλάθης 8 (1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 5 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 9 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 27 (12/16 δίποντα, 3/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 4 (2/7 σουτ)

ΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Μπράουν 7 (1 τρίποντο, 10 ασίστ, 4 λάθη), Πραντίγια 7 (1), Φερνάντεθ 10 (3/6 τρίποντα), Λόπεθ-Αροστέγι, Αλδάμα 19 (3/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Μπριθουέλα 3 (1), Ντίαθ 3, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ 3 (1), Μπίλι Ερνανγκόμεθ 11 (2/7 δίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Γκαρούμπα, Αμπρίνες 8 (2), Γιουλ 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ασίστ)