O Giannis και τα άλλα παιδιά πανηγυρίζουν μια σπουδαία πρόκριση στο μεγάλο ραντεβού στο Παρίσι | ΙΝΤΙΜΕΝΕWS

«Ατουταλέρ»! Η Εθνική στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι

Protagon Team Protagon Team 7 Ιουλίου 2024, 22:43
|ΙΝΤΙΜΕΝΕWS

Η Εθνική Ελλάδας είναι στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού! Στον τελικό του Προολυμπιακού στο ΣΕΦ, η ομάδα του κόουτς Βασίλη Σπανούλη, του υπέροχου Γιάννη Αντετοκούνμπο, του αρχηγού Κώστα Παπανικολάου και όλων των άλλων αστέρων -από τον Λαρεντζάκη και τον Γουόκαπ, ως τον Καλάθη, τον Παπαγιάννη και όλους τους άλλους- επικράτησε σε ένα δύσκολο ματς της Κροατίας με 80-69 και εξασφάλισε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού —κάτι που είχε να συμβεί από το 2008.

Αυτή τη φορά ο Giannis το πήρε πάνω του. Οχι ότι οι υπόλοιποι υστέρησαν, αλλά πια είχε γίνει προσωπική υπόθεση, δεν θα άφηνε να του φύγει μια συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Αναδείχτηκε έτσι πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα με 23 πόντους, οκτώ ριμπάουντ, τρία ασίστ, ένα κόψιμο και ένα κλέψιμο —στην άμυνα, που αυτή τη φορά έκρινε το ματς, επέδειξε απίστευτη αυταπάρνηση.

Αλλά, φυσικά, δεν ήταν μόνο ο Giannis. Αξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Νικ Καλάθης, ο οποίος μέτρησε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ο ελληνοαμερικανός πλέι μέικερ τελείωσε το τουρνουά με διψήφιο αριθμό ασίστ! Και φυσικά ο απίστευτος Παπαγιάννης που πέτυχε συνολικά 19 πόντους με πέντε τρίποντα!

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια, αυτό άρχισε με την Εθνική να δυσκολεύεται απέναντι στους αξιόμαχους Κροάτες. Το δεκάλεπτο ήταν στο 22-22: Ο Παπαγιάννης πέτυχε τους πρώτους πόντους της Ελλάδας στο 5-5 μετά από δυόμιση λεπτά – στη συνέχεια ανέλαβαν δράση ο Αντετοκούνμπο, με τον Καλάθη, οδηγώντας την Εθνική στο πρώτο της +3 (12-9, 5′) – οι Κροάτες, όμως, απάντησαν με ένα επί μέρους 6-3  και ο Σάριτς τους έφερε στο +4 (18-14) – στα 57″ πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Λαρεντζάκης πέτυχε ένα σπουδαίο τρίποντο με φάουλ για το 22-20, με την Κροατία να ισοφαρίζει πάλι με βολές.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης επί το έργον (INTIME)

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν επίσης μια μάχη χαρακωμάτων. Ο Αντετοκούνμπο  ξεκίνησε με πέντε προσωπικούς πόντους για το νέο +3 (27-24, 12′). Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με τους παίκτες του Σέζαρ να διατηρούνται κοντά πρωτίστως χάρη στις πολλές βολές που εκτελούσαν (29-29, 14′). Αυτό άλλαξε όταν οι Παπαγιάννης και Τολιόπουλος πέτυχαν δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 35-29 (15′). Οι Κροάτες πήραν ανάσα από ένα «τετράποντο» του Ντρέζνιακ, όμως ο Παπαγιάννης συνέχισε να πυροβολεί έξω από τα 6,75 μ., κάνοντας το 40-33 (17′) με το τέταρτό του τρίποντο. Οι τυπικά γηπεδούχοι Κροάτες έκαναν νέο 6-0 για να φέρουν ξανά το ματς στον πόντο (40-39, 18′), αλλά η Εθνική μας βρήκε πέντε πόντους στο τελευταίο λεπτό και πήγε στα αποδυτήρια με έναν αέρα έξι πόντων (45-39).

Καλάθης και Παπανικολάου σε άψογη μπασκετική χημεία (ΙΝΤΙΜΕ)

Στο ημίχρονο οι οδηγίες του κ. Σπανούλη απέδωσαν. Οι παίκτες της Εθνικής ξεκίνησαν με ένα ξέσπασμα: με δύο σουτ από τους Γουόκαπ και Καλάθη έφτασαν τη διαφορά στο +9 (50-41, 21′) και έτσι οι Κροάτες άρχισαν να βρίσκονται στη δύσκολη κατάσταση να «κυνηγούν» το σκορ και να βλέπουν την Ελλάδα να επιβάλλει έναν δικό της ρυθμό, κάτι που έως εκείνο το σημείο δεν είχε καταφέρει.

Οι Κροάτες επέστρεψαν, κατέβασαν τρίποντο του Ντρέζνιακ τη διαφορά στους τέσσερις (52-48, 25′), αλλά ήταν η ώρα του Καλάθη: με οκτώ συνεχόμενους πόντους κράτησε το προβάδισμα της Εθνικής (60-50, 26′) και συνέχισε με ασίστ να βγάζει καλάθια και την Ελλάδα να φτάνει στο +14, δώδεκα λεπτά πριν το φινάλε. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με την Εθνική στο 66-53.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια μάχη ψυχολογίας. Οι πρώτες επιθέσεις ήταν κακές: καμία ομάδα δεν μπορούσε να σκοράρει με ευκολία, ωστόσο η επιστροφή του Καλάθη έδωσε νέες ταχύτητες στην ελληνική ομάδα και στο 34ο λεπτό το σκορ ήταν στο 68-55.

Ο γίγαντας Παπαγιάννης. Απίστευτος και στα μακρινά σουτ (INTIME)

Η Κροατία προσπάθησε να αντιδράσει: με τρίποντο του Σάριτς  μείωσε σε 70-60 στο 35.30′, αλλά ο Αντετοκούμπο με σπουδαίο σουτ έκανε το 72-60 στο 36′, για να ακολουθήσει έπειτα ο μέγας Παπαγιάννης ο οποίος με ένα ακόμη τρίποντο -από τη γωνία μάλιστα- έκανε το 75-62 στο 37’31”. Αυτό ήταν. Απέμενε πια στους παίκτες της ελληνικής ομάδας να διαχειριστούν το προβάδισμα – και το έκαναν: τελικό σκορ 80-69, με το ΣΕΦ να φωνάζει ρυθμικά «Αντετοκούνμπο! Αντετοκούνμπο!»

Ο Γιάννης δεν άντεξε. Έβαλε τα κλάματα συγκινημένος. Αυτός, ο άνθρωπος που έπρεπε να γίνει μπασκετμπολίστας για να πάρει μια αστυνομική ταυτότητα και ζούσε ως τότε στο περιθώριο ενός κράτους που είχε βάλει τους μετανάστες και τα παιδιά τους στο στόχαστρο, να είναι ο διασημότερος Έλληνας!

Ο Αντετοκούνμπο με τον Σπανούλη στο τέλος του ματς (INTIME)
Το δάκρυ του Γιάννη. Μπροστά στο παιδί του. Με τους Ολυμπιακούς Αγώνες να έρχονται (INTIME)

Ο Γιάννης. Ο άνθρωπος που στα 30 του έχει όλο το ΝΒΑ στα πόδια του, βάζει τα κλάματα: η Ελλάδα -η Ελλάδα του- έχει πάρει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες και όλοι στο ΣΕΦ φωνάζουν το όνομά του!

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 39-45, 53-66, 69-80

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 6 (3/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 3 (1), Τολιόπουλος 5 (1), Καλάθης 14 (2/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 19 (2/2 δίποντα, 5/8 τρίποντα), Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 8 (1), Αντετοκούνμπο 23 (7/15 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 2

ΚΡΟΑΤΙΑ (Σέζαρ): Φιλίποβιτς, Σμιθ 4 (1/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κρούσλιν, Χεζόνια 15 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/8 βολές), Σάριτς 14 (14/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μ. Ντρέζνιακ 15 (3), Ν. Ντρέζνιακ 2, Ζούμπατς 19 (6/11 δίποντα, 7/10 βολές, 12 ριμπάουντ), Νάκιτς