122
Ο Στέφανος πανηγυρίζει τη μεγάλη του νίκη | twitter.com/rolandgarros

Συγκλονιστικός Τσιτσιπάς: για πρώτη φορά στον γ’ γύρο του Ρολάν Γκαρός με ανατροπή!

Protagon Team Protagon Team 29 Μαΐου 2019, 15:27
Ο Στέφανος πανηγυρίζει τη μεγάλη του νίκη
|twitter.com/rolandgarros

Επειτα από ένα συγκλονιστικό ματς που διήρκεσε σχεδόν τρεις ώρες, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε τη μεγάλη ανατροπή και κέρδισε τον βολιβιανό Ούγκο Ντέλιεν με 3-1 σετ, εξασφαλίζοντας για πρώτη φορά στην καριέρα του τη συμμετοχή του στον τρίτο γύρο του Ρολάν Γκαρός.

Ο ελληνας τενίστας αν και έχασε το πρώτο σετ με 4-6, είχε τη δύναμη να γυρίσει το παιχνίδι και μετά από ένα εντυπωσιακό 6-0 στο δεύτερο πήρε και τα δύο άλλα σετ, με 6-3 και 7-5, που του έδωσαν την πολύτιμη νίκη.

«Ο Ελληνας προχωρά» γράφει το tweet στον επίσημο λογαριασμό του γαλλικού όπεν, κάνοντας ειδική αναφορά στην ιστορική πρόκριση του «ανερχόμενου αστέρα» στο παγκόσμιο τένις.

Επόμενος αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά την Παρασκευή θα είναι ο νικητής του αγώνα Κραΐνοβιτς – Καρμπαγιές Μπαγιένα.