Ευρωπαϊκό Κλειστού Στίβου α λα ελληνικά!

Τρία μετάλλια, ένα χρυσό, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο, το κάθε ένα ύστερα από μια τρομακτική προσπάθεια, ήταν η συγκομιδή των ελλήνων αθλητών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου. Ο φωτογραφικός φακός κατέγραψε τις λαμπερές αλλά και τις αθέατες στιγμές του θριάμβου της Στεφανίδη, του Φιλιππίδη και της Παπαχρήστου στο Βελιγράδι
Η ανάπαυση της πρωταθλήτριας. Η Κατερίνα Στεφανίδη στην ανάπαυλα ανάμεσα στα άλματα
Konstantinos Tsakalidis / SOOC
Η αυτοσυγκέντρωση, λίγο πριν την τελική ευθεία. Η Κατερίνα Στεφανίδη «πέταξε» στα 4,85 μ.
Η μάχη για το χρυσό ήταν σκληρή ανάμεσα στην Στεφανίδη και τη Γερμανίδα Λίζα Ρίζιχ
H Στεφανίδη απέδειξε ότι είναι η καλύτερη επικοντίστρια στον κόσμο. Μετά το χρυσό στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο, χρυσό και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου στο Βελιγράδι
REUTERS/Marko Djurica
Και μια άλλη άποψη της μάχης στους αιθέρες για το χρυσό
Η Στεφανίδη έχει μόλις περάσει τον πήχη. Ξέρει ότι το χρυσό είναι δικό της
Είναι ακόμα στον αέρα, αλλά ήδη πανηγυρίζει
Κατερίνα Στεφανίδη και Λίζα Ρίζιχ πανηγυρίζουν μαζί μετά το τέλος του αγώνα
REUTERS/Novak Djurovic
Η στιγμή της επιτυχίας για την χρυσή Κατερίνα Στεφανίδη!
Κυριακή, 5 Μαρτίου, η ώρα της απονομής μεταλλίων. Η Κατερίνα Στεφανίδη ξανά χρυσή
Αλλά τον χορό των μεταλλίων για την Ελλάδα στο Βελιγράδι είχε ανοίξει ο Κώστας Φιλιππίδης με επίδοση στα 5,85 μ.
Ο πρωταθλητής του επί κοντώ κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο καθώς πέρασε με την πρώτη προσπάθεια τα 5,85. Η επίδοση αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ κλειστού στίβου
Ο Κώστας Φιλιππίδης με το ασημένιο του επί κοντώ
Η Βούλα Παπαχρήστου ζητά την ενθάρρυνση του κοινού στο Βελιγράδι. Κατέκτησε το χάλκινο στο τριπλούν
Η Βούλα Παπαχρήστου την ώρα της προσπάθειας.
Και η κατάληξη στο σκάμμα
Η Παπαχρήστου πανηγυρίζει. Είναι το πρώτο μετάλλιο της ελληνίδας αθλήτριας σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου
Παρά την προσπάθεια, ο κύπριος αθλητής του ύψους Βασίλης Κωνσταντίνου έμεινε εκτός τελικού